Bolečina v hrbtu bo pozabljena z Gokhale metodo

Bolečina v hrbtu je nekaj, s čimer se skoraj vsak posameznik vsaj enkrat v življenju sooči. Bolečine v hrbtu so eden najpogostejših vzrokov za to, da ljudje izostanejo od dela. Te so lahko tope in dolgotrajne, lahko pa se pojavijo kot nenadna močna ostra bolečina v hrbtu, zaradi katere se težko premikamo ali zravnamo.

Če gre za blažjo poškodbo vezi in mišic zaradi nenadnega giba, preobremenitve ali starostnih sprememb, bolečina v hrbtu običajno traja od nekaj dni do dveh tednov, če gre za kaj resnejšega, pa lahko postane kronična in traja dlje časa.

Bolečina v križu

Najpogostejši vzroki za bolečino v hrbtu

Kot samopomoč za bolečino v križu je najpomembnejše naše znanje pravilne drže in zaščite hrbtenice med vsakodnevnimi opravili na delu in doma.

Napake pri delu in nošnji težkih predmetov

V službi dvigujete težke predmete, močno vlečete ali izvajate gibe, pri katerih upogibate hrbtenico? Če te gibe izvajate vsak dan in jih nenehno ponavljate, lahko sčasoma izzovejo bolečino v hrbtu.

Kot samopomoč za bolečino v križu je pomembno, da se naučite pravilno dvigovati težke predmete, in sicer tako, da počepnete ob predmet in ga z ravnim hrbtom dvignete čim bliže ob telesu. Za dvig ne uporabljajte mišic hrbta, ampak mišice nog. Pazite, da sedite tako, da imate hrbet vzravnan in nogi uprti v tla.

Prav tako je pomembno, da težke predmete (npr. torba) nosimo enkrat na eni, drugič na drugi rami, saj se bolečina zaradi prevelike teže najpogosteje pojavijo v spodnjem delu hrbta.

Nepravilna drža in prekomerna telesna aktivnost

Eden od vodilnih razlogov za poškodbo in bolečine v hrbtu je tudi prekomerna vadba, ki lahko vodi do preobremenjenosti mišic, zaradi česar se začnejo pojavljati bolečine v hrbtu. Prav tako nepravilna drža v vsakdanjem življenju in med vadbo prinese mnogo preglavic. Vaš hrbet najlažje prenaša težo, ko ste zravnani, zato so bolečine pogosto posledica nepravilne drže.

Bolečina v križu samopomoč

Hernija in druge kronične bolezni

Med vretenci so medvretenčne ploščice, ki služijo kot amortizerji hrbtenice in zmanjšujejo obremenitve na hrbtenico. A če ena izmed teh medvretenčnih ploščic zdrsne iz svojega položaja, pritisne na hrbtenjačo ali živčno korenino in povzroči hude bolečine.

Hkrati lahko do bolečin v hrbtu vodijo nekatera kronična stanja, kot so spinalna stenoza, spondilitis, fibromialgija in druge. Lahko pa se bolečina v hrbtu pojavi tudi zaradi bolezni v mali medenici, kot so vnetje v mali medenici, okužba ledvic, razjeda na želodcu ali dvanajsterniku, pri žolčnih kamnih.

Kako si pri bolečini v hrbtu pomagamo sami?

Najpogosteje si pri bolečinah v spodnjem delu hrbtenice lahko pomagamo sami. Ublažimo jo z jemanjem nesteroidnih protivnetnih zdravil ali s toplimi ali hladnimi obkladki. Čeprav bi se vam zaradi bolečin prilegel počitek, pa ni priporočljivo, da ležite več kot dan ali dva.

Študije namreč kažejo, da lahko počitek bolečino v hrbtu še poslabša in zmanjša raztegljivost mišic. Tako je dobro, da se običajnih aktivnosti lotite takoj, ko bo mogoče. Če se bolečina v hrbtu slabša ali traja več kot nekaj dni, se posvetujte z zdravnikom. Ko izzveni, pa je dobro, da začnete redno izvajati vaje za hrbtenico in boljšo gibljivost hrbtenice.

Vaje za hrbtenico zajemajo kot prvo znanje o pravilni drži, napenjanje in uporaba pravilne muskulature, ki nam zavaruje našo hrbtenico pred obremenitvami, prav tako pa je pri izvedbi pomembno pravilno dihanje. Ena izmed tehnik pravilne drže je tudi revolucionarna Gokhale metoda.

Gokhale metoda

Revolucionarna Gokhale metoda

Metoda Gokhale je sistem zdrave drže in gibanja 24 ur na dan, ki pomaga obnoviti strukturo telesa, tako da lahko zopet živite aktivno in brez bolečin v hrbtu. Temelj metode je učenje posameznika, kako udobno spremeniti način stoje, sedenja in gibanja z namenom ozdravitve bolečine v hrbtu in vrnitev v pravilno držo.

Gokhale metoda uporablja praktična navodila, podkrepljena z znanostjo. Učinki so pogosto takojšnji in trajajo vse življenje. Gokhale metoda bo navdušila tiste, ki so odprti za iskanje naravnih načinov zdravljenja telesa in so s svojim telesom nežni, spoštljivi ter mu ne želijo povzročati, temveč odvzeti bolečino.

Gokhale metodo je razvila Ester Gokhale skozi lastno izkušnjo pri zdravljenju svojih bolečin v hrbtu. Zanjo je bil privilegij pomagati ljudem, da so se ponovno naučili načina gibanja, za katerega so bila njihova telesa oblikovana.

Njena lastna bolečina v hrbtu in odpravljanje le-te jo je vodila do spoznanja, da starodavna modrost telesa, ki je ohranjena v gibih tkalcev, mlinarjev in kmetov bolj tradicionalnih družb, varuje pred bolečino v hrbtu in krepi zdravje. Ester je s svojo Gokhale metodo navdušila tudi Sabino Blumauer, ki je poslala prva učiteljica Gokhale metode v Sloveniji. Preko delavnic, tečajev in individualnih posvetov ljudi korak za korakom vodi do popolne spremembe telesne drže in do odprave bolečin v hrbtu in sklepih.

Tečaj je namenjen vsem s sodobnim načinom življenja, ki veliko sedijo in že imajo bolečine v hrbtu, ali pa tistim, ki jih zanima preventiva, novo znanje, boljša telesna drža, več energije in boljša kakovost življenja. Dober vpogled v Gokhale metodo lahko dobite na brezplačni delavnici.

Bolečina v križu kaj pomaga