Mansarda – za mnoge prvi dom, ki ga z montažnimi deli lahko čudovito uredimo


Mansarda – neizkoriščen prostor, ki ostane pod streho, je prostor, ki ga s pridom uporabijo številni in si v njem uredijo svoj dom. Za bivanje v mansardah se pogosto odločajo mladi, ki so morda še samski, mlajše družine ali mlajši pari, ki jim mansarda ponudi prvo lastno streho nad glavo.

Lesena mansarda lahko ponudi odličen prostor, ki ga lahko uredimo po lastnih željah – prostor lahko izgleda moderno ali pa se odločimo za nekoliko bolj klasičen videz našega doma. Montažna dela v mansardi zajemajo številne adaptacije, ki jih lahko v sklopu gradbenega inženiringa uredimo. Kljub vsemu pa se je potrebno zavedati, da tu in tam bivanje v mansardi, predvsem zaradi nepremišljenih in napačnih odločitev, postane precej utesnjeno in neprijetno.


Mansarda stanovanje


Ena izmed najpogostejših napak, ki jo lahko pri tem opazimo, je premajhna toplotna izoliranost strehe, kar vodi v toplotne izgube, pogosto pa se posamezniki odločijo tudi za preveč predelnih sten. Rezultati tega so pregrevanje prostora poleti, utesnjenost majhnih prostorov, nezadostno izkoriščen prostor ter premalo svetlobe. Seveda je v tem primeru precej omejen tudi pogled navzven. Prav zato je nujno, da pri urejanju mansarde montažna dela skrbno načrtujemo in si zagotovimo, da bo naše bivanje v prostoru prijetno.

Da je bivanje v mansardi, pa tudi v montažnem prizidku k hiši ali nadzidku sploh mogoče, moramo upoštevati nekatere podrobnosti. V kolikor si želimo iz omenjenih prostorov urediti stanovanje, je najbolje izbrati tisti prostor, v katerem je na vsaj dveh tretjinah tlorisne površine stojna višina (med 230 do 240 centimetrov). Idealen naklon strehe predstavlja naklon med 35 in 55 stopinjami, kolenčni zid pa naj bi bil visok med 50 in 80 centimetrov.