izdelava kartonske embalaže in grafično orodjarstvo
Papirnata embalaža je varna in trajnostna izbira
Papirnata embalaža je narejena iz papirja ali kartona. Njena pestra zgodovina je močno povezana z izumom izdelave papirja na Kitajskem leta 105 pr. n. št.. Čeprav je ta sprva bil primeren zgolj za pisanje in tiskanje, so ga kaj hitro izpopolnili in začeli uporabljati za pakiranje čaja, hrane in izdelkov tradicionalne kitajske medicine.
Kartonaste škatle so bile zasnovane v 19. stoletju in kot vsa druga embalaža so bile narejene zato, da varujejo izdelke pred rokovanjem, shranjevanjem ter dostavo.
V 20. stoletju se je pojavila potreba po dodatni embalaži, kar je vodilo v zasnovo papirnatih vrečk, kozarcev in zložljivih kartonov. Tedaj se je ovojnina razdelila na prodajno ali primarno, skupinsko ali sekundarno, transportno ali terciarno.
Prodajna zajema kozarce, vrečke, plastenke in vse druge produkte, ki vsebujejo in varujejo prodajno blago. Skupinska so škatle, folije in ovoji, ki obdajajo ter varujejo blago pred umazanijo in poškodbami. Ti so največkrat namenjeni preprostejšemu rokovanju z blagom. Od prodajne se razlikujejo po tem, da jih trgovec odstrani in pri tem ne spremeni lastnosti blaga. Transportna pa je, kot že ime pove namenjena prevozu. Zajema najrazličnejše zaboje, sode, palete, škatle in vrečke, ki obdajajo osnovno blago ter poenostavijo rokovanje, skladiščenje in transport.
Kartonaste škatle so okolju in zdravju prijazne
Kartonska embalaža, cena katere je nadvse ugodna, je ključnega pomena za prihodnost našega planeta. Potrošniki so danes vse bolj ozaveščeni, zato raje podpirajo podjetja, ki se poslužujejo trajnostnih praks.
Papirnata embalaža ponuja izredno vsestranskost. Material je enostaven za oblikovanje in zlaganje, prav tako pa ga je mogoče razrezati v raznorazne oblike in velikosti, kar dopušča optimalno prilagodljivost izdelkom.
Takšna ovojnina ponuja prenekatere prednosti pred plastično, saj je biorazgradljiva. Za razliko od plastike je pridobljena iz obnovljivih virov - dreves. Njena uporaba zmanjšuje kopičenje odpadkov na odlagališčih ter s tem znižuje ogljični odtis, povezan z odlaganjem. Zmanjšanj vpliv na okolje pa ima še proizvodnja kartonaste škatle, saj zahteva manj energije v primerjavi s proizvodnjo plastičnih produktov.
Večja uporaba recikliranih papirnatih izdelkov in napredek v trajnostnih gozdarskih praksah uspešno prispevata k zaščiti ekosistemov in ohranjanju naravnih virov. Prav tako so škatle iz kartona skladne z razvijajočimi se predpisi. Mnoge vlade po svetu si namreč prizadevajo zmanjšati vpliv na okolje ter količino plastičnih odpadkov s spodbujanjem trajnostnih praks. Rezultat tega so strožji predpisi, s katerimi se papirnata ovojnina vsekakor sklada.
V zadnjih nekaj letih pa je ravno ovojnina tista, ki vpliva na odločitve potrošnikov. Številne študije so dokazale, da potrošniki blagovne znamke s trajnostnimi praksami dojemajo kot družbeno odgovorne in zaupanja vredne, zato raje podprejo njihove izdelke.
Papirnata embalaža izdelana po merah in željah naročnika
Papirnata embalaža je v podjetju Kego d.o.o. narejena po naročilu. Zahvaljujoč lastni proizvodnji izdelke povsem prilagodijo potrebam in željam naročnika. Visokokakovostni izdelki so narejeni iz kartona in lepenke. Na voljo so 3-slojna valovita (KŠ, 2K, BK, MIKROVAL), 5-slojna valovita (K2Š, BKŠ, ED2KŠ) ter siva lepenka. Vsi produkti so skladni s predpisi EU ter izdelani iz okolju prijaznih certificiranih 100-% razgradljivih materialov. Ti se ponašajo s standardoma ISO 14001 (sistem ravnanja z okoljem) in ISO 9001 (sistem kakovosti).
Ob velikosti, debelini in obliki kartonaste škatle lahko naročniki izbirajo še njeno vizualno podobo. Zloženi sestavni elementi zavzamejo izjemno malo prostora, v bogati ponudbi pa boste našli transportno embalažo (tudi FEFCO 713), cekarje, lepenke in darilne škatle. Široka ponudba pa obsega še embalažo za hrano, sadje, steklenice in različne industrije.
Poleg tega boste v ponudbi našli še izdelavo orodja, ki bo pripomoglo k stroškovno učinkoviti izvedbi ovojnine. Mednje sodijo rezalniki valovite lepenke, orodja za izsekovanje na zaklopni in cilinder štanci, škarje in noži za rezanje/obrezovanje ter druga unikatna orodja. Slednja je mogoče naročiti po predhodnem dogovoru. Sedaj se najbrž sprašujete kakšno ceno ima kartonska embalaža? Cena se razlikuje od raznovrstnih dejavnikov, vključno z izbiro materiala, oblike in velikosti. Kar pa podjetje ločuje od drugih, pa je to, da dopuščajo tako maloserijsko kot kosovno izdelavo.
Kartonska embalaža - cena je odvisna od različnih dejavnikov
Papirnata embalaža je nepogrešljiv del našega vsakdana. Uporablja se za shranjevanje, pošiljanje, rokovanje s produkti in še bi lahko naštevali. Njena cena je tema številnih razprav, a dejstvo je, da na njeno stroškovno učinkovitost vpliva kar nekaj dejavnikov. Na ceno izdelave kartonaste škatle v prvi vrsti vplivajo kakovost materiala, premer kartona ter njene dimenzije. Slednje so ključnega pomena, saj izdelava večjih dimenzij zahteva več materiala in časa.
Cena je odvisna še od prilagoditve, postopka tiskanja in premazov. Čeprav tisk sprva predstavlja nekoliko večjo naložbo, se ta hitro povrne, saj ima škatla za prejemnika dodano vrednost. Nedavne študije so namreč pokazale, da je kar 86 % potrošnikov mlajših od 45 let pripravljeno plačati več za trajnostno ovojnino, ki jo bodo ponovno uporabili. Prav tako je kar 68 % potrošnikov v zadnje pol leta izbralo produkt ravno zaradi trajnostnih praks podjetja.
Na končno ceno vplivajo še stroški surovin, te pa so odvisne od ponudbe in povpraševanja ter transportnih stroškov. Treba je upoštevati tudi stroške proizvodnje. Rezanje, stiskanje in oblikovanje so le nekateri procesi pri izdelavi kartonske embalaže. Cena pa se v proizvodnji lahko zviša še zaradi strožjih okoljskih predpisov, ki jih uvajajo vlade.
KAKŠNA JE CENA PAPIRNATE KARTONSKE EMBALAŽE?