Nepremičninski kredit – kako pridobiti kredit za nakup nepremičnine?


Nepremičninski kredit sodi med najpogostejše tematike današnjega časa, ob kateri pa marsikomu postane nelagodno. Nakup nepremičnine namreč pogosto povezujemo z visokimi stroški, ki jih iz lastnih prihrankov pogosto ne moremo pokriti, zato se odločimo za nepremičninski kredit. Slednji je namenjen prav temu – nakupu lastne nepremičnine, najsi bo to družinska hiša, stanovanje, manjši vikend ipd. V nasprotju s t. i. hitrim potrošniškim kreditom je kredit za nepremičnino običajno višji in sklenjen za daljše obdobje. Obstaja tudi veliko dejavnikov, ki lahko vplivajo na višino nepremičninskega kredita, za katerega lahko zaprosimo, enega izmed najpomembnejših pa predstavlja realna ocena nepremičnine, ki jo kupujemo.

Na višino mesečnega obroka kredita, ki ga moramo odplačevati, poleg tega vpliva tudi doba odplačevanja, kot tudi obrestna mera, ki je lahko fiksna ali pa variabilna. Kredit za nepremičnino je kompleksna zadeva, zato je dobro, da se zanesemo na nasvet strokovnjakov.

Nepremičninski kredit

Kredit za nepremičnino in pogoji za najem kredita

Nepremičninski kredit na prvi pogled morda zveni povsem preprosto, vendar pa na njegovo višino vplivajo t. i. kreditni pogoji banke. Slednji se od banke do banke razlikujejo, v vsakem primeru pa banka od nas zahteva določeno dokumentacijo. Kredit za nakup nepremičnine je odobren šele takrat, ko priložimo vse potrebno. Sprva je denimo velikega pomena to, ali smo zaposleni ali pa imamo svoje lastno podjetje (s.p., d.o.o., d.n.o. ipd.), od česar je odvisna tudi vsa nadaljnja dokumentacija.

Kredit za nakup nepremičnine običajno zahteva, da banki dostavimo osnutek kupoprodajne pogodbe ali pa kopijo (že overjene) kupoprodajne pogodbe, v primeru, da ne gre za novogradnjo. V kolikor kupujemo novogradnjo, je postopek drugačen: tu moramo banki priložiti kopijo splošnih prodajnih pogojev ter potrdilo o namenski rabi zemljišča. V primeru, da gre za etažno skupnost, pa banka običajno potrebuje tudi izjave drugih etažnih lastnikov ter denimo občine, da slučajno ne uveljavljajo predkupne pravice na nepremičnini, ki jo kupujemo. V kolikor boste gradili morate banki predložiti gradbeno dovoljenje in v primeru prenove pa dokumentacijo za zastavo nepremičnine.


Predstavitev pogojev kredita za nakup nepremičnine

Kredit za nakup nepremičnine ima svoje specifike

Nepremičninski kredit ima, tako kot druge vrste posojil, svoje specifike. Med slednje sodi naš delovni status (ali smo zaposleni, imamo svoje podjetje ipd.), vrsta nepremičnine, prav tako pa tudi to, ali gre za novogradnjo ali nakup že obstoječe stavbe oz. stanovanjske enote. Na kredit za nepremičnino pri nakupu novogradnje vpliva tudi to, ali imamo pravnomočno gradbeno dovoljenje, kot tudi tehnično poročilo projektne dokumentacije s strani projektanta. V kolikor slednjega banka nima, je kredit za nakup nepremičnine lahko zavrnjen. Temu sledi še postopek ovrednotenja nepremičnine, pregled njene ustreznosti in priprava osnutka kupoprodajne pogodbe. Šele ko je vse opravljeno in ko dostavimo vse potrebno, nam banka v roku nekaj dni nepremičninski kredit odobri. Kredit za nakup nepremičnine je sklenjen s podpisom kreditne pogodbe, ki predstavlja temelj za črpanje kredita.

Kredit za nepremičnino

Izračun nepremičninskega kredita za načrtovanje kredita

Tako sam nakup nepremičnine kot tudi sam nepremičninski kredit marsikomu predstavljata velik stres. Najdba nepremičnine je običajno prvi korak, temu pa sledi informativni izračun nepremičninskega kredita. Ker kredit za nakup nepremičnine običajno ni nizek, odplačevati pa ga moramo kar nekaj let, je dobro, da že takoj na začetku dobro razmislimo o svojih dejanskih zmožnostih in ceni nepremičnine, ki si jo lahko privoščimo. Pri tem nam je lahko v pomoč kalkulator za izračun nepremičninskega kredita, ki ga najdemo tudi pri Sparkasse. Slednji nam pomaga pri načrtovanju kredita, preden sploh pride do nakupa nepremičnine. Pove nam, kolikšna bo višina kredita in njegovi stroški, dobo odplačevanja kredita in višino stroškov v primeru variabilne ali fiksne obrestne mere.

Za izračun nepremičninskega kredita se je dobro obrniti na strokovnjake, kalkulator za izračun nepremičninskega kredita pa predstavlja prvi korak k temu. Najdemo ga na spletni strani večine bank, z njegovo pomočjo pa vsaj okvirno preverimo višino obroka pri kreditu za nepremičnino, dobo odplačevanja, obrestno mero ter EOM.

Preberite več o ugodnem stanovanjskem kreditu