Varilni stroji za spajanje različnih vrst materialov

Varilni stroji služijo spajanju enega ali več materialov. Uporabljajo se v domačih delavnicah in v različnih vejah industrije, kjer so praktično nepogrešljivi. Dnevno jih zaposleni uporabljajo v avtomobilski industriji (rezervoarji, karoserije), energetiki (za fotovoltaiko in vetrne turbine, v termoelektrarnah, jedrskih elektrarnah…), v ladjedelništvu (ne le za plovila, temveč tudi za morske platforme, pomole…), pri proizvodnji in montaži gospodinjskih aparatov, pri gradnji železniških prog, mostov, sodobnih zgradb in drugih velikih konstrukcij, ne smemo pozabiti na uporabo varilnih strojev v jeklarski industriji (cevi, rezervoarji…), v živilski industriji (za izdelavo opreme za predelavo hrane…) in še bi lahko naštevali.

Izbira varilnega stroja je odvisna od materiala, ki ga želite spajati, in vrste toka, ki ga boste uporabljali, torej od specifičnih potreb, katerim je treba prilagoditi tehnike varjenja. Ozirati se je potrebno ne le material, temveč tudi na njegovo debelino, obliko ter se uskladiti s pogoji, ki so značilni za določeni sektor.

Tako kot po ostalih lastnostih, se varilni stroji seveda razlikujejo tudi po ceni. Ta je odvisna od proizvajalca in kakovosti aparatov. Kot pri vseh ostalih stvareh, tudi na področju varjenja obstaja pravilo, da so visokokvalitetni produkti priznanih proizvajalcev, dražji od povprečnih, kar pa ne pomeni, da ti za določena opravila niso zadovoljivi. V domačih delavnicah ob občasnem varjenju, vam tudi cenejši aparat lahko prav dobro služi.

Cena je odvisna tudi od moči oz. zmogljivosti, vrste in od tega kakšna je dodatna varilna oprema, ki je vključena v končni znesek (elektrode, varilne mize, gorilniki, hladilni sistemi, varilne maske…). Seveda pa je cena odvisna tudi od konkurence in ponudnika, zato se prepričajte kje boste izbrali pravi model zase.

Varilni stroji

Varilni stroji: vrste in specifike najbolj aktualnih posameznih tipov

TIG varilni stroj se uporablja za varjenje jekla, bakra, titana, aluminija… s pomočjo volframove elektrode. Aparat se ponaša z visoko stopnjo nadzora nad procesom varjenja, saj lahko varilec natančno prilagaja najrazličnejše parametre. Zaradi visoke kakovosti varov, ga uporabljajo tudi pri proizvodnji medicinske tehnologije, v letalski in avtomobilski industriji ter v drugih občutljivih panogah, kjer so potrebni velika natančnost in močni zvari.

Pri TIG varilnem postopku se enosmerni tok uporablja za varjenje osnovnih kovin, dvosmerni pa za spajanje aluminija, aluminijevih zlitin in magnezija. Inverterski varilni aparat je primeren za vsa montažna dela ter za dela na gradbiščih ali v delavnicah.

VARILNI STROJI

MIG/MAG aparati veljajo za najbolj priljubljene, saj so hitri in zato izjemno produktivni. Rokovanje z njimi je enostavno, zato so primerni tako za učenje, kot za izkušene mojstre. Z njimi je mogoče obdelovati tanke in debele materiale, prav tako omogočajo točkovno, varjenje na robovih, izdelovanje navpičnih in vodoravnih spojev…

AC/DC aparati se uporabljajo za spajanje materialov, za katere je potrebna uporaba izmeničnega ali enosmernega toka. So večnamenski; imajo možnost prilagajanja frekvence, nekateri modeli pa omogočajo tudi pulziranje. Ponašajo se z naprednimi nastavitvami, ki nudijo uporabniku prilagajanje različnih parametrov in s tem visoko kakovost varjenja.

Profesionalni aparati pokrivajo potrebe prav vsakega poklicnega varilca, prav tako pa so nepogrešljivo orodje tudi za vse domače mojstre - za manjše in večje naloge. Za zahtevnejše postopke spajanja, so na trgu na voljo različno kakovostni profesionalni modeli, s katerimi je mogoče zelo zahtevno varjenje, prav tako pa z lahkoto najdete tudi polprofesionalne, ki bodo zadostili potrebam ljubiteljskih varilcev.

Varilna oprema

Varilna oprema omogoča varno in brezskrbno delo

Varilna oprema je sestavni del varjenja, brez katere noben pravi varilec niti ne prime aparata v roko. Je nujna za varnost in posledično za učinkovitost delavca, prav tako pa vpliva na kvaliteto celotnega procesa.

Zagotovo je najbolj priporočljiva avtomatska varilna maska, ki zaščiti oči in celoten obraz pred iskrami. Pomembna so tudi kakovostna oblačila, ki zavarujejo ostale dele telesa. Varilne hlače in jakna so izdelane iz ognjevarnih materialov in prilagojene za enostavno odpiranje in zapiranje (ježek).

Jakna in hlače so ojačane na najbolj izpostavljenih mestih ter odporne vročino in padajoče iskre. Tudi varilni predpasnik zagotavlja učinkovito zaščito, običajno ga varilec nosi preko ostalih oblačil. Obvezne so še kakovostne rokavice in pokrivalo ali trak.

Avtomatska varilna maska

Avtomatska varilna maska poveča produktivnost in udobje

Avtomatska varilna maska deluje na principu tehnologije filtra in posebnih senzorjev. Njena naloga je samodejno reagiranje in zatemnjevanje stekla, ko zazna zagon varilnega stroja. Če je avtomatska varilna maska kakovostna, omogoča reguliranje stopnje zatemnitve, torej se prilagodi glede na intenzivnost svetlobe.

Kakovost se kaže tudi v hitri odzivnosti, saj lahko kakovosten model zatemnitev prilagodi v delčku sekunde. Udobje je izjemno pomembno, če varjenje poteka ves delovni dan, zato so avtomatske varilne maske ergonomsko oblikovane, opremljene z nastavljivimi trakovi in oblazinjenjem. Obstajajo različni kakovostni razredi, vsekakor pa je priporočljivo izbrati kvaliteten model, ki bo delo olajšal in nudil vso potrebno varnost.

Avtomatska varilna maska