Vnete in boleče dlesni | Paradontoza - ena izmed bolezni dlesni

Bolezni dlesni so pogost in nadležen pojav sodobne družbe, saj se skoraj vsak (70-80% ljudi) vsaj enkrat v življenju sreča z bolečimi dlesnimi, ki so posledica vnetja dlesni ali paradontoze. Vnetja dlesni se pri otrocih lahko pojavijo že med 4. In 13. letom starostih, sicer pa je najpogostejše v odrasli dobi. Pri odraslih se paradontoza največkrat pojavi po 35. letu starosti.


Paradontoza ali vnetje dlesni

Pri paradontozi gre za vnetje obzobnih tkiv oziroma dlesni. Do vnetja dlesni pride zaradi bakterij, ki povzročijo infekcijo. V začetni fazi pride do vnetja in bolečih dlesni. Če jo ne zdravimo pravilno, se lahko razširi do kosti in pripelje celo do izgube zob.


Vnete dlesni - vzroki

Paradontoza je vnetna reakcija dlesni in obzobnih tkiv. Paradontozo povzročijo bakterije, ki se na začetku nabirajo na zobni površini ter se kasneje razširijo v zobno korenino ali celo v kost. Na zob se nalagajo minerali, ki se razvijejo v zobni kamen in žepke. Posledica so stalno prisotne bakterije in trajno vnetje dlesni. Vnete dlesni so torej predvsem posledica slabe ustne higiene, mehanskega draženja, nekaterih bolezni (diabetes, AIDS, motnje presnove, Morbus Crohn), paradontoza pa se lahko pojavi tudi kot posledica zdravil, kajenja, stresa, dednih dejavnikov ter nezdrave prehrane.


Vnetje dlesni - znaki

Bolezni dlesni je potrebno zaradi pravilnega zdravljenja pravočasno prepoznati. Med znake vnetih dlesni spadajo oteklina, pordečitev in krvavenje dlesni, ustni zadah ter bolečine pri paradontozi v zelo naprednem stadiju.

Zdravljenje paradontoze

Pravilno zdravljenje paradontoze ne zajema le zdravljenja simptomov, torej bolečih in vnetih dlesni, temveč tudi vzrokov, ki so do paradontoze vodili. Med pomembne ukrepe pri zdravljenju vnetih dlesni, pa tudi bolezni dlesni nasploh, je informiranje posameznikov o pravilni ustni higieni in morebitnih boleznih. Zdravljenje paradontoze vključuje čiščenje zobnega kamna in žepkov, v hujših primerih tudi kirurški poseg, ki ga opravimo v naši dežurni zobni ambulanti. Vendar je najpomembnejši ukrep proti vnetju dlesni pravilna higiena ustne votline ter redni pregledi pri zobozdravstveni kliniki.