Ravna streha – razlogi zakaj njena priljubljenost tako narašča

Ravna streha je prava uspešnica povsod po svetu. Tako izdelane objekte lahko najdemo v Evropi, Aziji, Avstraliji, Severni Ameriki, še posebej v urbanih središčih, kjer se bohotijo prodajni centri, proizvodni obrati in drugi komercialnimi objekti. Kjer so mesta gosto naseljena, je izkoristek vrha zgradb izjemno dobrodošel. Prebivalci z njimi namreč pridobijo dodatne površine, ki jih lahko izkoristijo za najrazličnejše namene. Prav tako so njene prednosti energijska učinkovitost, sodobni videz, dostopnost in večnamenska uporabnost.

Še posebej v tujini, jih uporabljajo za vrtove kjer gojijo vrtnine, dišavnice, cvetje, prav tako so priljubljene za rekreacijo, pogosto na terase najvišjih zgradb najdejo mesta gostinski lokali, umaknjeni od mestnega vrveža in nevzdržnega hrupa. Kjer so konstrukcije močne in imajo veliko nosilnost, se mnogi odločijo celo za postavitev bazenov…

Kritina za ravne strehe je lahko zelo praktična in vzdrži izjemno težo, če se jo loti pravi izvajalec, ki ima veliko strokovnega znanja in izkušenj, katere je sposoben uporabiti za nove, inovativne rešitve. Ravna streha je torej odlična pridobitev tako za družinske hiše, kot za velezgradbe na najrazličnejših koncih sveta.

Kritina za ravne strehe

Ravna streha zahteva strokovno opravljeno izvedbo

Ravna streha je precej podobna poševni, saj je njuna osnovna funkcija zaščititi notranjost pred padavinami in ostalimi zunanjimi dejavniki. Toda prva, se v bistvu močno razlikuje od poševne izvedbe, saj meteorna voda z nje odteka dosti počasneje kot iz poševne. Na tem mestu se pokaže bistvena razlika, ki je najbolj pomembna in pri kateri se najprej pokaže, če delo ni bilo opravljeno strokovno.

Ker na ravni strehi voda zastaja tudi dlje časa po padavinah, je za zamakanje v notranjost, dovolj že najmanjša luknjica, ali poškodba. Voda bo namreč slej ko slej našla pot in tekla po konstrukciji ter vstopila v notranjost. Ni nujno, da bo do tega prišlo v nekaj urah ali dneh. Včasih traja celo več mesecev, ali (v redkih primerih) let, da voda prodre do notranjih prostorov.

Ko se to enkrat zgodi, zamakanju seveda ni konca. Takrat je edini izhod popravilo kritine za ravne strehe, ki vključuje sanacijo in rekonstrukcijo, ki jo morajo opraviti izkušeni krovci.

Kritina za ravne strehe

Kritina za ravne strehe zahteva posebej pozorno izvedbo pri prebojih

Posebna nevarnost, da pride do zamakanja nastane, če je odtok ravne strehe nepopolno, oziroma neustrezno spojen s kritino. Pri obdelavi prebojev, kot so dimniki, zračniki ali odtok ravne strehe, je potrebno slediti navodilom stroke in proizvajalca, kako na kritičnih točkah pravilno obdelati hidroizolacijo. Posebej pomembno je tudi, da je odtok ravne strehe, oziroma odtočni kotliček, izdelan iz materiala, ki je združljiv s kritino.

Včasih so bili odtočni kotlički kovinski, kar je danes zastarelo. Omenjeni material, se pri velikih temperaturnih razlikah na strehi obnaša drugače kot hidroizolacija. Zaradi različnih raztezanj in napenjanja materiala, pride na stiku kovinskega odtočnega kotlička in kritine do mikro poškodb, ki s časom postanejo večje in edino logično je, da bo na teh mestih voda začela pronicati v notranjost.

Prav tako lahko do nevšečnosti privede če so membrane, ki se uporabljajo pri delu, neustrezno pritrjene ali poškodovane. Tudi drenaža mora biti izdelana po predpisih, saj se tako prepreči dolgotrajno zastajanje vode na površini, priporočamo pa tudi obdobno preverjanje drenažne sistema, da ta ni zamašen z odpadki, umazanijo ali listja, ki se nabira zaradi bližine gozda, oziroma zaradi drugih smeti, ki jih nosi veter.

Spet smo pri rekonstrukciji in sanaciji, ki je finančno velik zalogaj, še posebej če je škoda velika. Strokovno podkovani krovci, dobro vedo kako je odtok ravne strehe pomemben in kakšna mora biti njegova izvedba, da do takšnih težav ne bo prišlo niti čez leta.

Odtok ravne strehe

Kritina za ravne strehe v različnih izvedbah

Različni izvajalci priporočajo različne materiale. Nekateri prisegajo na bitumensko, nekateri na PVC, nekateri na TPO oziroma FPO in drugi na EPDM izolacijo. Priporočilo pogosto ne temelji na neki splošni logiki, pogosto pa je odvisno od krovca, za katere materiale se bo odločil. Nekateri dajo prednost ceni, drugi pa raje poskrbijo, da so materiali visokokakovostni, tudi je če cena zato nekoliko višja.

V splošnem velja, da najboljša hidroizolacija ne obstaja, saj so mnenja različna, v podjetju Šircelj d. o. o., pa vam ponujamo objektivno najboljšo, ki je skozi leta našega dela pokazala, da ji lahko zaupamo.

RAVNA STREHA

Ste že slišali za posebne sisteme, ki nadzorujejo tesnost ravne strehe? Gre za visokotehnološke izdelke, katerih namen je, da v primeru preboja obvestilo lastnike. Seveda je to izredno koristno, saj je mogoče v primeru poškodbe, sanacijo in rekonstrukcija strehe opraviti nemudoma. S tem si, resda, prihranite celo vrsto nevšečnosti, še posebej če traja dlje časa preden odkrijete poškodbe na ravni strehi.

Ključno je namreč, da se napake odpravijo čim prej, saj s takojšnjo sanacijo rešite veliko večino toplotne izolacije. Funkcija toplotne izolacije je namreč v večini primerov okrnjena ali povsem onesposobljena, če je ta vlažna ali mokra. Če se defekt ne odkrije pravočasno, bo voda v konstrukcijo zatekala dolgo in posledično poškodovala večino, ali vso toplotno izolacijo.

Če se to zgodi (kadar je ravna streha izdelana nekvalitetno), lahko pride tudi do zamakanja v stanovanjske prostore, kar bo povzročilo, da bo škoda še večja. Da ne govorimo o stroških sanacije, če do tega pride.

Prav zato, poskrbite, da bosta odtok in kritina za ravne strehe delo izkušenih rok, tako ne boste potrebovali nobenega nadzornega sistema, ampak samo redne obdobne preglede, ki jih priporočamo vsem.

Ravna streha